Americký stafordširský terier

15/01/2010 18:58

Předchůdce Amerického stafordširského teriéra byl vyšlechtěn ve střední Anglii (Staffordshire) na zápasy s býky(bullbaiting). Říkalo se mu bull-and-terrier(kříženec buldoků a teriérů). V roce 1835 byly zvířecí zápasy v Anglii zakázány. Přesto vášniví příznivci těchto bojů křížili dále tyto psy, za účelem ilegálních psích zápasů.

Tito psi si později našli cestu do Ameriky. Zde je využívali zejména farmáři na ochranu majetku, dobytka a hubení škodné. Byli označováni jmény bull terrier, staffordshire terrier, pit dog a nakonec yankee terrier. V roce 1898 uznal americký kynologický klub(UKC) přejmenování bull-and-teriera na American Pit Bull Terriera(Americký pit bul teriér nebo-li APBT).
Chovatelé odmítající chov psů pro zápasy, začali věnovat pozornost exteriéru a povaze. Hledali tak nové jméno, aby se odlišili od APBT.
Až v roce 1936 uznal americký Kennel Club(AKC) název Staffordshire Terrier(Stafordširský teriér). Jméno plemene bylo v roce 1974 definitivně změněno na American Staffordshire Terrier(Americký stafordširský terriér nebo-li AST). Stalo se tak na popud AKC, aby se tak jasně odlišovalo od plemene Anglický stafordširský bulteriér.

 
Závěr: I když má AST ve svých předcích bojovníky s býky a zápasníky z arén, dnes je hojně využíván jako výborný společník a pracovní pes. Jeho obliba roste. Bohužel ne vždy se dostane do správných rukou.

 

 

 

English:

Preceded American stafordširského terrier was bred in the Midlands (Staffordshire) for matches with bulls (bullbaiting).